EXTRA VIRGIN

Olive1Do czego ten świat zmierza? Trafiłam dziś na tekst o sześciu największych oszustwach, jakie bez skrupułów fundują nam producenci żywności.
Pal diabli miód, który wcale nie jest miodem! Jakby co – mam możliwość kupienia takiego z wiejskiej pszczelarni.
Mniejsza o mięso. Pompowane kurczaki i wieprzowina sklejana z kawałków, aby wyglądała na piękny połeć (sklejanie jest ponoć nie do zauważenia). Chrzanić farbowane na czerwono „krwiste” sztukamięsy czy wołowinę „Kobe”, która wcale nie jest „Kobe”. Mięsa nie jemy tak wiele. Tym bardziej łososi atlantyckich, też ponoć w stu procentach farbowanych na piękny łososiowy kolor.

Ale oliwa z oliwek, która wcale nie jest z oliwek???!!!
To podobno olej słonecznikowy, odpowiednio podrasowany. Na oliwie, jak piszą w artykule, od wielu lat łapę trzyma mafia i nie ma zmiłuj. Ta podrobiona oliwa jest w sprzedaży już od tak dawna, że gdybyśmy teraz spróbowali prawdziwej extra virgin, ponoć nie bardzo by nam smakowała…

W Trsteno w Chorwacji brat i bratowa naszej gospodyni mieli własną winnicę i plantację masliny – czyli oliwek. Szkoda, że kupiłam od nich tylko buteleczkę nalewki. Na oliwę domaczą natrafiłam potem w podróży, przypadkiem, gdy chcieliśmy po drodze kupić pomidory – a nabyliśmy drogą kupna kilka litrów różnych destylatów. I przy okazji litr oliwy. Żałuję, że nie zrobiłam większego zapasu.

Ach, Chorwacja… Znów mi się przypomniało, znów tęsknię. „Tvoj je kamen, maslina i draca”… – to z piosenki o miłości do Chorwacji klapy Intrade i Tomislava Bralicia. Sporo tych chorwackich utworów „klapowych” (klapa to zespół wokalny, zwykle męski) znam na pamięć.
W tej – „Croatio iz duse te ljubim” – jest mowa o oliwkach…

klapa_intrade

Reklamy

1 komentarz do “EXTRA VIRGIN

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.