NASZ PODRÓŻNIK ROKU!

doba Wszyscy już wiemy i się cieszymy. Aleksander Doba zwyciężył w plebiscycie „National Geographic” – został Podróżnikiem Roku . Brawo!
I choć nasze spływy w stylu „luzik rajtuzik” przy jego wyczynach to mały pikuś, czujemy z nim kajakarską więź.

Janek poznał Olka Dobę na XXXII Międzynarodowym Spływie Kajakowym Wda’ 97. Pojechał tam wówczas z jeszcze jednym nauczycielem i z kilkorgiem uczniów – i z kajakami „Smyk” – jako Uczniowski Klub Sportowy „Sokół”. Całkiem dobrze się zaprezentowali wśród naprawdę wytrawnej braci kajakarskiej. splyw_0002 „Wieczór Wybrzeża” pisał o nich: „Na uwagę zasługuje ambitna drużyna kajakowa reprezentująca Szkołę Podstawową w Lubniewicach. Dla młodzieży opracowano odrębne przepisy. Młodzi kajakarze dzielnie dotrzymują tempa wytrawnym wioślarzom”. splyw_0004
Spływ był trzydniowy, cała trasa liczyła w sumie 87 km. Wzięło w nim udział 120 zawodników.

Aleksander Doba w maratonie spływowym na Wdzie zajął jedno z czołowych miejsc. Już wtedy był mistrzem, lecz sam zapewne nie przypuszczał, że kiedyś opłynie świat i zdobędzie prestiżowe tytuły, sławę, międzynarodowe uznanie. Na jednym z odcinków spływu prezentował, jak się robi „przewrót” w wodzie wraz z kajakiem (on to robił w kajaku bez fartucha!) – czyli eskimoskę. Dodał, że to nie sztuka ją wykonać – sztuką jest się nie wywrócić, zwłaszcza na rwącej, kamienistej rzece. Opowiedział o jednym z takich spływów, w którym uczestniczył – zorganizowanym w Szklarskiej Porębie na Kamiennej. Odcinek do pokonania był taki bystry i grożący wywrotkami, że sporo drużyn po przyjeździe na miejsce startu tylko popatrzyło na rzekę – i zrezygnowało.

Na przyszły rok Olek Doba planuje kolejną wielką wyprawę. Będzie miał wówczas prawie 70 lat! Po prostu brakuje słów podziwu. Wszyscy powinniśmy z jego przykładu czerpać jeśli nie pełnymi garściami, to przynajmniej jedną małą garstką. 🙂

1 komentarz do “NASZ PODRÓŻNIK ROKU!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.