CIEKAWOSTKA TAKA

2_noc15

Codziennie po kawałeczku czytam reportaże w zbiorze pod red. Szczygła i oto dziś trafiłam na perełkę z gubińskiej łączki.
W I tomie jeden z reportaży jest pióra Mariana Brandysa (o bitwie pod Kockiem, ale nie o to chodzi). Reportaż, jak wszystkie, poprzedzony jest wprowadzeniem z informacją o autorze, o innych jego tekstach itp.
O Brandysie Szczygieł pisze:
„Z biegiem czasu, jeszcze w latach pięćdziesiątych, uznał, że nie może już pisać reportaży społecznych, bo zaczęła w nie wkraczać cenzura, bo sam swoim pisaniem nie zmieni kraju.”
I dalej – UWAGA! – przytacza słowa samego Brandysa:
„Kiedyś pojechałem z moją uczennicą […] do granicznego miasteczka Gubin. Tam zorientowaliśmy się, iż rządzi nim klika. Doprowadziliśmy [publikacją prasową] wprawdzie do tego, że została rozbita, ale okazało się, że nie było nikogo na miejsce tych wyrzuconych. Po prostu ludzie się bali. W rezultacie władzę w miasteczku objęli ci sami.”

W Gubinie upłynęły moje dzieciństwo i młodość. W czasach, o których pisze Brandys, za mała byłam, by znać się na klikach. Wtedy zresztą wszędzie rządziły kliki z PZPR, to była oczywista oczywistość, i miał rację Brandys, że wolał się przerzucić na reportaż historyczny.

 
Dziś jestem już duża-  i mam wrażenie, że we względzie klik niewiele się zmieniło. Nie mam na myśli mojego Gubina czy moich Lubniewic. Uogólniam.

Co rusz słyszymy o jakichś aferach, immunitetach, łapówkach, mobbingach i molestacjach. W wielu miastach i miasteczkach nadal rządzą kliki, choć już z innego „nadania”. 😉

Reklamy

2 komentarze do “CIEKAWOSTKA TAKA

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.