JESZCZE PRZYJDZIE CIEPŁY FRONT

forsyc

Pogoda zdurniała. Już od paru ładnych lat. Jesień trwa do lutego, po drodze Boże Narodzenie, przynajmniej tu u nas, w okolicznościach lubusko – nadariańskich, mamy słoneczne i bezśnieżne. Zima zaś odbywa się wiosną i często, gdy ma zahaczyć o Wielkanoc i potraktować nas – jak dziś – huraganową wichurą, zimniskiem i śniegiem z deszczem – zahacza i traktuje śmiało, i sezon kominkowy przedłużamy do maja. Znów pewnie dłużej poczekamy, aż przyjdzie ciepły front i bociany wrócą z Ghany. To znaczy – już wróciły, tylko pewnie marzną… Podobno jakieś ptaki (ale zapomniałam, czy bociany, czy jakieś inne, Wacek pewnie będzie wiedział), które kiedyś odlatywały od nas na zimę do tzw. ciepłych krajów, już się na lot do Afryki przestały wysilać i zimują w Hiszpanii. Zawszeć to krócej i bezpieczniej.
O matko święta, jak strasznie znowu leje i wieje, i w kominie gwiżdże, gdy piszę te słowa!
Ale jedno od stuleci się nie zmienia, zawsze było i wciąż jest: w marcu jak w garncu oraz kwiecień plecień, bo przeplata. Więc co tu się obrażać na pogodę. Nawet się dziś wstrzeliłam między chmurami i opadami, i zasadziłam parę narcyzków w ogrodzie. Syfiasta pogoda zresztą roślinom nie przeszkadza i kwitną na całego. Święta wielkanocne też takie mają być: zimowe, ale z kwitnącymi za oknem tulipanami i hiacyntami.
Nie pójdziemy ze święconką spacerkiem i „na krótki rękaw”, trudno. Ale forsycje pod oknem i przy tarasie wybuchną już na całego. A potem przyjdzie ciepły front, jak śpiewa kabaret „Neonówka”… 🙂

Sąsiadka Danka kredyt we frankach
wzięła i traci raczej na bank.
Codziennie rano bułkę maślaną
maczając w mleku uśmiecha się.
Choć rata większa, to pełnia szczęścia,
przecież altankę pod Grójcem ma.
Więc ty rodaku ze słońca braku
Nie rób tragedii, uśmiechaj się

Jeszcze przyjdzie ciepły front
Łojojojojojojojoj
A bociany wrócą z Ghany.
Łojojojojojojojoj
Wybudujesz nowy dom
Łojojojojojojojoj
I wybierzesz dobry rząd.
Łojojojojojojojoj
Wreszcie przestaniemy kląć
Łojojojojojojojoj
I na lewo ciągnąć prąd.
Łojojojojojojojoj
Wreszcie odwiedzimy Stany
Łojojojojojojojoj
I się wszyscy dogadamy.

Nie traćmy więc nadziei. 🙂

6 komentarzy do “JESZCZE PRZYJDZIE CIEPŁY FRONT

 1. No i Hania nareszcie u siebie i swoim głosem śpiewa wiosenno-zimowy limeryk. Jak ja lubię takie nastroje, bo sama smętna jestem niesłychanie. Duża buźka, dzięki za poprawę nastroju i uśmiech na twarzy. Jak ja wam poetom zazdroszczę tej umiejętności znajdowania rymu.

  • Alu kochana, wiosenno-zimowe klimaty śpiewam własnym głosem, ale te rymy na koniec nie są – a szkoda – mojego autorstwa.
   Żebyś jednak nie myślała, że umiejętność klecenia wierszy jest mi całkiem obca, a i dlatego, że wspomniałaś o limeryku – załączam najnowszy limeryk mojego autorstwa. Powstał na gorąco, gdy słuchałam w Radiu Zachód rozmowy z Markiem J. (a i z innymi gośćmi 🙂 ) – i poproszono autora „Mniejszej epopei” o wierszyk – ale wykpił się jakimś dwuwersem, całkiem zgrabnym zresztą, o fontannie. Nawet spróbowałam się dodzwonić do RZ, ale z tą audycją kontakt był jedynie on-line, a ja właśnie przebywałam daleko od komputera. Dodzwonienie udało mi się nazajutrz, do Marka. Limeryk, choć nieszczególnie powalający, spodobał mu się:
   Marek J. z Zielonej Góry
   wjechał do literatury
   epopeją
   jak koleją
   (niech no mi zaprzeczy który!).

   Choć pogoda się nie przyczynia i w Zielonej dziś śnieg z deszczem i wiatrem (jak i u nas), nie bądź smętna, Alu.
   Życzę Ci wielkanocnego odpoczynku, spokoju, radości.

 2. Wiele ptasząt wybiera się na zimę do Europy zachodniej i południowej. M.in. szpaki, zięby, gawrony, żurawie, niektóre gatunki kaczek, drozdów, grubodzioby i szereg innych. Bywa w ostatnich latach, że niektóre „odważniejsze” szpaki, zięby czy czaple pozostają na zimę u nas. Przyroda zmienną jest…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.