TRIUMF „NOCY I DNI”

noce-i-dnie-dvd_midi_2826_0002 Jeszcze dobrze nie wybrzmiało narodowe czytanie „Lalki”, gdy na arenę wkroczyła triumfalnie druga z moich najukochańszych polskich powieści. Wprawdzie nie w postaci książkowej, a filmowej, ale przecież gdyby nie powieść, nie byłoby filmu.
Podczas gali otwarcia jubileuszowego 40. Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni (oglądałam wczoraj relację w TVP Kultura) wręczono nagrody specjalne – Diamentowe Lwy – najlepszym w ocenie widzów twórcom filmowego czterdziestolecia.

Nagrodę za najlepszy film przyznano „Nocom i dniom”! Nawet byłam ciut zdziwiona, bo spodziewałam się raczej, że uhonorowana zostanie „Ziemia obiecana”. Lecz ze zwycięstwa „Nocy i dni” cieszę się bardzo, bardzo (nieskromnie przypominając, że to przecież ta powieść jest główną bohaterką mojej „Historii czterotomowej” 🙂 ).

Wzruszony Jerzy Antczak, dziękując widzom przypomniał początki swego reżyserskiego przedsięwzięcia. Kawalerowiczowi (chyba wówczas szefowi studia filmowego) ta powieść wydawała się absolutnie niefilmowa, wręcz przewidywał katastrofę. Ale zdeterminowany Antczak nie odpuszczał, więc Kawalerowicz, choć wciąż nieprzekonany, w końcu machnął ręką.

I powstało arcydzieło. A triumf na wczorajszej gali był podwójny, bo Diamentowe Lwy otrzymała także Jadwiga Barańska – za najlepszą rolę kobiecą. Całkowicie zasłużenie, ja już nie umiem sobie wyobrazić innej niż ona Barbary Niechcicowej.

Zatem „Wszystko przez tę książkę”. Bo to właśnie Barańska podsunęła mężowi myśl o zekranizowaniu „Nocy i dni”, przekonując go najpierw, by przeczytał powieść. On też z początku był sceptyczny, lecz zapewne żona umiała podszepnąć mu, jaką potrafiłaby stworzyć wspaniałą kreację aktorską.
Więc wszystko i przez tę książkę, i przez kobietę. 😉

P.S.
Nagrodę dla najlepszego aktora, choć już bez związku z „Nocami i dniami”, dostał Janusz Gajos. Jak najbardziej zasłużenie. A za muzykę filmową (jakżeby inaczej!) – Wojciech Kilar.

baranska i antczakgajoskilar

4 komentarze do “TRIUMF „NOCY I DNI”

 1. Od Ciebie dowiaduję się tego wszystkiego, bo w PLu już mnie nie ma, nie nadążam. Z Gajosa cieszę się w pierwszej kolejności, z jego niezapomnianych ról. Wolno wybrać ulubioną? Jednak kabarecikowy pan Turecki 🙂 To się pewnie w ogóle nie liczy. A tymczasem Piosenka Tureckiego… wolno? Bo to ciągle aktualne:

  Wlazł kotek na płotek,
  Leci pies przez pole,
  Kartofle dwa złote,
  Zupa już na stole.

  Leci pies przez pole,
  Płynie Wisła, płynie,
  Kożuch zjadły mole,
  Nieszczęście w rodzinie.

  Płynie Wisła, płynie,
  Dudni woda, dudni,
  Chłopcy malowani,
  A pod spodem brudni.

  Kiedy ranne zorze,
  Zachodźże słoneczko,
  Biją się na noże,
  Dwaj panowie z teczką.

  Zachodźże słoneczko,
  Danaż moja, dana,
  Wypełniona sieczką,
  Głowa pozłacana.

  Ele mele dutki,
  Siwe, siwe wołki,
  Miłe złego skutki,
  Zachwiały się stołki.

  Umarł Maciek, umarł,
  Teściowa ma zięcia,
  Coś tam, coś tam umiał,
  To mi osiągnięcia!

  Cześć wam, cześć panowie,
  Kiedy ranne zorze,
  Może ktoś się dowie,
  Może ktoś pomoże.

  Cielę łapę liże,
  Szumi las dębowy,
  Komu tam najbliżej,
  Po rozum do głowy?

  O, mój rozmarynie,
  Co złego to nie my,
  Nie zginęła i nie zginie,
  Póki my żyjemy!

  • Oczywiście, że wolno! 🙂
   Doskonale pamiętam ten kawałek z kabaretu Lipińskiej, Gajosa w bereciku i w lansadach, i te dwie panienki (Belysyma i ta druga, „Misiek, chcesz cukerka?”) robiące za chórek i wyśpiewujące „hop dziś dziś dziś, dola – niedola”.

   Znalazłam filmik, zamieszczam:

 2. Też się cieszę z tych nagród. Pamiętam, kiedy jako dziecię pierwszy raz z rozdziawioną buzią oglądałam ten serial (o matko … teraz do mnie dotarło, że to mój równolatek 😉 ). I z nie mniejszym entuzjazmem później czytałam książkę. Ale moją ukochaną powieścią pozostanie jednak „Nad Niemnem”. 🙂 Ekranizację też uważam za bardzo dobrą, a nawet jedną z lepszych. 🙂

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.