BLONDWŁOSA CARMEN W ROBOCZYM FARTUCHU

teatr wielki poznan Byłam wczoraj w Poznaniu na wycieczce kulturalnej. W programie – malarstwo (głównie polskie, XIX i XX-wieczne, reszta w pośpiechu) w Muzeum Narodowym, drobny spacer po mieście i na finał Teatr Wielki im. Moniuszki z operą „Carmen”. Bardzo to był udany wyjazd, podziękowania należą się naszemu ośrodkowi kultury. 🙂

witkacy Nie miałam pojęcia, chociem Hanka poznanianka (ale profanka), że poznańskie muzeum ma takie zbiory. Ile tam tych Witkacych, Makowskich, Malczewskich, Wyczółkowskich, Gierymskich, Boznańskich… i tak by można długo wymieniać, a i dorzucić jeszcze trochę Bacciarellich czy Monetów (słynna „Plaża w Pourville”, ukradziona i odzyskana!). Monet_Claude,_The_Beach_at_Pourville,_1882
Więc mam niedosyt, bo zwiedzanie trwało zbyt krótko, zresztą i pół dnia by nie wystarczyło.

Niedosytu natomiast nie mam, jeśli idzie o „Carmen”, wręcz przeciwnie – jechałam do Poznania bez żadnej wiedzy o tej akurat inscenizacji i spotkało mnie kilka zaskoczeń.

carmen scenogr. Spektakl, bardzo uwspółcześniony, takąż miał scenografię i kostiumy. Don Jose posiadał policyjny mundur, czapkę i długą pałkę, a pracownice fabryki cygar, w tym i tytułowa bohaterka, odziane były w brązowe fabryczne fartuchy. carmen1        W innych scenach Carmen miała na sobie czerwoną krótką kieckę lub spodnie – rurki. I nie czarowała czarnym oczkiem czy innymi elementami cygańskiej urody, tylko długimi włosami blond – w roli operowej uwodzicielki wystąpiła bowiem Małgorzata Walewska, gościnnie, na dwóch tylko spektaklach w Poznaniu i na jeden z nich się akurat załapaliśmy.
Pewnie wielu miłośników opery wolałoby cygańskie stroje, wachlarze i kastaniety (Carmen wystukiwała rytm cynowymi kubkami), ale ci mogli zamknąć oczy i w ten sposób dać się ponieść popularnym, pięknym ariom. Pod warunkiem, że znają francuski! Cała opera śpiewana była bowiem w języku oryginału. Ale tu pomocą służyły tzw. nadnapisy z polskim tłumaczeniem.
Napisy w teatrze! pierwszy raz widziałam coś takiego. Jednak żałuję, że nie śpiewano po polsku, bo to czytanie nad sceną trochę mnie rozpraszało i odrywało od patrzenia, co się dzieje na niej.

Wnętrze teatru, tyleż piękne, co niezbyt wygodne do siedzenia (balkony mam na myśli) publika wypełniła na maksa. Bardzo dużo młodzieży, dziewczyny w sukienkach, chłopcy w białych koszulach i marynarkach, w ogóle jeśli chodzi o stroje na widowni, czy to młodych, czy starych, dominowała elegancka czerń i biel, nie widziałam ludzi ubranych byle jak.

No i te wyjścia artystów na koniec, te lansady, ukłony, cały ten teatralny rytuał i owacje publiczności, i to poczucie, że się uczestniczy w czymś odświętnym, z dziedziny tak zwanej kultury wysokiej – miła rzecz. 🙂 uklony

W operze poznańskiej byłam wcześniej dwukrotnie i wczoraj przypętało się do mnie trochę wspomnień. Ale o tym napiszę już w niecodzienniku.

P.S. Napisałam. Zapraszam: https://kobietadomowa.wordpress.com/codziennie-choc-jedno-zdanie/operowo-pamietnikowe-sentymenty/

4 komentarze do “BLONDWŁOSA CARMEN W ROBOCZYM FARTUCHU

  1. Partia Carmen to popisowa rola pani Walewskiej, zdaje się bo i temperamentu kobiecie nie brakuje.Występowała w tej partii z dużym powodzeniem w wiedeńskiej Staatsoper.

      • Się kiedyś urwałyśmy na miasto Poznań „celem innych rozrywek”, acz godząc je ze spektaklem operowym. Sto lat temu to było, ale chyba pamiętasz? Wprawdzie od „Carmen” wolałam wtedy carmeny i big-beat, lecz i „Straszny dwór” nam się spodobał.
        Mam to w pamiętniczku, zamieszczę w niecodzienniczku. 😉

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.