CZARODZIEJSKA GÓRA

berghof

W czasie pierwszego roku studiów byłam z całą paką z uczelni na zimowisku studenckim w Cieplicach. Przygotowywano nas tam – przyszłych nauczycieli – do pracy w harcerstwie. Na zajęciach ćwiczyliśmy m.in. zuchowe pląsy – patrz zdjęcie.

Małe rączki były? były! Małe kolanka były? były! małe uszka były?
Tańczymy labado, labado, labado,
Tańczymy labado, małego walczyka.
Tańczymy taniec ten, taniec ten, taniec ten,
Tańczą go harcerze i małe zuchy też
😀 zimowisko

Pamiętam, że nas tam, dzięki jakiejś podwójnej dotacji, bardzo dobrze żywiono. Ach, te pieczenie, szyneczki, schaby w galarecie… Dla studentów – mizeroków na cienkim stołówkowym wikcie – istny raj. Nic dziwnego, że wyjeżdżając już z Cieplic na dworzec w Jeleniej Górze, wyśpiewywaliśmy na cały autobus: „Cieplice Zdrój adieu, adieu l’amour, Cieplice Śląskie Zdrój adieu, adieu l’amour”… 🙂

W trakcie tego zimowiska wybraliśmy się kiedyś na dancing w Domu Zdrojowym. Każdy z panów (nie chcę napisać: starszych panów, choć takimi mi się wówczas wydawali), wyhaczając do tańca nas, młode dziewczyny, czuł się w obowiązku zapewnić, że on absolutnie nie jest kuracjuszem, że on tu tylko tak, w odwiedziny albo na narty, albo w ogóle przejazdem, tylko wpadł potańczyć. Okaz zdrowia po prostu.

I oto ja sama mam wkrótce zostać kuracjuszką. Po siedemnastu miesiącach oczekiwania w kolejce NFZ doczekałam się. Jadę z „puli kręgosłupowej”, bo na coś skierowanie mieć trzeba, choć tak naprawdę przyświecały mi dwa powody:
że każdemu uczciwemu podatnikowi prędzej czy później NFZ-owskie sanatorium należy się jak psu kość oraz – że do sanatorium jeżdżą zdrowi, bo chorzy to do szpitala. 😉

Żeby się przygotować „merytorycznie”, zaczęłam czytać „Czarodziejską górę”. W młodości byłam na tę lekturę za młoda, potem jakoś się nie złożyło, ale czy teraz jest dobry moment, też zaczynam mieć wątpliwości. Bo w powieści już od początku, choć to piękne Alpy i upalny koniec lata, jeno gruźlica i umieralnia. W dodatku Hans Castrop też przyjechał do sanatorium na trzy tygodnie, w odwiedziny do kuzyna oraz, jako człowiek co najwyżej lekko przemęczony studiami, na mały wypoczynek – a już od pierwszego dnia ma ceglaste wypieki, przestało mu smakować ulubione cygaro „Maria Mancini” i doktor Behrens zasugerował mu mierzenie temperatury.
Nie powiem, żeby mi to budowało pozytywny nastrój. Zwłaszcza że mam już rajzefiber, choć to jeszcze prawie tydzień do rozpoczęcia turnusu. Nigdy dotąd, wyłączając Janka wojsko po studiach i potem nasze wyjazdy na saksy, nie rozstawaliśmy się na tak długo. A tu aż trzy tygodnie bez mojej nadariańskiej Arkadii.Trzy tygodnie bez skorupki, której, będąc Rakiem – wiele razy już o tym pisałam – tak nie lubię opuszczać.

Nie wyjeżdżam, jak Hans Castrop, do Międzynarodowego Sanatorium „Berghof” w alpejskim Davos. Ale nasze Karkonosze są przecież równie piękne. Jadę do… Cieplic Śląskich Zdroju. 😀
Historia zatoczyła koło. Czy teraz ja w Domu Zdrojowym, o ile on jeszcze istnieje (sprawdzę w necie), będę udawała niekuracjuszkę? 😉

Reklamy

2 komentarze do “CZARODZIEJSKA GÓRA

  1. No coraz bardziej upewniam się w przekonaniu,że wybrałam niewłaściwe studia! Mały walczyk labada w ramach praktyk studenckich! Chyba jednak nie zwierzę się co ja robiłam w trakcie takowych.;) A „Czarodziejską górę” usiłowałam ogarnąć, zafascynowana motywem śmierci i przemijania,zdaje się jednak,że bez głębszego zrozumienia tej powieści. To już lepiej pozostanę przy moich ulubionych „Buddenbrokach”.

    • To nie były praktyki, tylko zimowisko z instruktażem. Ale owszem, nie narzekam.
      Na przemijanie może byłaś ongi za młoda, jak i ja, ale teraz… Spróbuję ogarnąć i dam Ci znać, czy zrozumiałam. 😉

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.