JUŻ WIEM, GDZIE BYŁAM

SONY DSC

Przed wyjazdem do Cieplic pisałam o tym, że już tam byłam przed laty – na zimowisku harcerskim, jako studentka.

Podczas mojego niedawnego pobytu w cieplickim sanatorium przez wiele dni usiłowałam sobie przypomnieć, GDZIE dokładnie „bytowało” tamto zimowisko. Pamiętałam, że jakiś wielki obiekt, że chyba w pobliżu Parku Zdrojowego, bo chodziliśmy tam na dancingi do parkowego pałacu – ale nic więcej.
Gdy podczas zwiedzania uzdrowiska przewodnik zaprowadził nas do Pałacu Schaffgotschów, te schody, te długie korytarze coś jakby próbowały mi podpowiedzieć, ale jeszcze nie zajarzyłam. palac zimą

Dopiero w Sali Błękitnej otworzyły mi się odpowiednie klapki, choć też nie od razu. AULA !
Przewodnik opowiadał o powojennych losach pałacu. Obecnie, od roku bodaj 1975, jest on siedzibą filii Politechniki Wrocławskiej. Wcześniej przez długie lata funkcjonował jako centrum szkolenia… instruktorów ZHP!!!
W tym momencie zakrzyknęłam na całą salę:
– O rany, to ja już wiem, gdzie byłam!

Schaffgotschowie, arystokraci śląscy, ród możny i znany, skoligacony z Piastami, byli od początku XV w. aż do końca II wojny światowej właścicielami Cieplic. Herb nad głównym wejściem do pałacu zawiera również elementy piastowskie.

herb

Podobno ostatni właściciel wyjechał z jedną walizką, pozostawiając pałac nietknięty, w dodatku pełen dóbr w postaci skrzyń z zabytkami zwiezionymi przez Niemców z całej Polski, m.in. z Wawelu. Ja jednak w latach siedemdziesiątych nie miałam już szans ujrzenia pałacowych bogactw. O ich zrabowanie jedni oskarżają żołnierzy radzieckich, inni tubylców, tzn. tuzów ówczesnej władzy ludowej, którzy w ten sposób ozdobili swe mieszkania. W każdym razie nawet dziś, gdy Politechnika Wrocławska ma spory udział w przywracaniu pałacowym wnętrzom dawnego blasku, jest to już ledwie echo dawnej świetności.

Schaffgotschowie mieli w parku własny teatr połączony z małym pałacykiem. palac zdrojowy teatr zdrojowy

W tymże – dziś Pałacu Zdrojowym – nadal odbywają się dancingi, a teatr jest siedzibą Zdrojowego Teatru Animacji. buty wnetrze Jak widać, Schaffgotschowie kochali się w błękicie. 😉

To głównie scena lalkowa, lecz nie tylko. Hitem od wielu lat jest inscenizacja „Dekamerona” Boccaccia.

dek_6d dek_2d

Wspaniały spektakl – widziałam, zaśmiewałam się, biłam brawo. Dobrzy aktorzy, scenografia i stroje, choreografia, muzyka i piosenki – wszystko mi się podobało. Poszczególne opowieści z „Dekamerona,” zainscenizowane pomysłowo w konwencji a to opery buffo, a to komedii dell’arte, wieńczy niczym wisienka na torcie najzabawniejszy fragment z udziałem marionetek – wszak to scena lalkowa. Dwoje aktorów wypowiadających stosowne dialogi animuje małe drewniane figurki, pokazując atrybuty ich płci (zwłaszcza okazały organ męski) i zabawny akt miłosny. Tak chyba jeszcze nigdzie nie grano Boccaccia. Niestety stosownej fotki nie mogłam znaleźć.

W czasie studenckiego zimowiska zwiedzałam cieplickie Muzeum Przyrodnicze. Pamiętam głównie tłumy wypchanych ptaków i jakieś minerały.
Dziś muzeum ma nową siedzibę (dotychczasowa – tzw. domek norweski, podobno jest na sprzedaż) – znajduje się ona w północnej części pocysterskiego klasztoru w Cieplicach. b55_cieplice_zespol_pocysterski_3818
Okazuje się, że zaczątkiem muzeum były okazy zbierane od XVI w. przez – jakżeby inaczej – Schaffgotschów. Obecny dyrektor muzeum, Stanisław Firszt, placówkę w jej części przyrodniczej czyni powoli obiektem na miarę Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie (a nawet bardziej, jak powiedział). muz przyr

Lecz jako pasjonat historii cieplickiego rodu, któremu początek dał Gotsche I Schaff, i o którym pan Firszt mógłby opowiadać godzinami, powoli przekształca placówkę w Muzeum Schaffgotschów.

No więc jak się okazało,  już w latach siedemdziesiątych wędrowałam śladami cieplickich Schaffgotschów… Czy w PRL-u ich historię zamieciono pod dywan, czy też ja tak mało nią byłam zainteresowana, że mi się nie zapamiętała? A przecież i zamek Chojnik, też przeze mnie wielokrotnie zwiedzany, i Stara Kamienica, i Sobieszów, Piechowice – to wszystko Schaffgotschowie.
I choć Piastowie dawno już wymarli, w żyłach ostatniego spadkobiercy schaffgotschowego rodu (urodzonego jeszcze w Cieplicach, w 1943 roku) płynie wciąż piastowska krew.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.