OFIARA SYSTEMU

4193154-komputer-nauczyciela--wektor-ilustracji Macie tak, że chcecie napisać „drużka”, w sensie drużba płci żeńskiej, a system poprawia Wam na „dróżka”, bo myśli, że chodzi o małą drożynę? To jeszcze nic, zresztą skąd on ma znać takie staroświeckie wyrazy? Trzeba mu wybaczyć. Gorzej, że tenże system w wielu innych sytuacjach się mądrzy i poprawia po swojemu. Besserwiser prosty, żeby nie rzec Klugscheisser.
Rezultat dla takich niekumatych jak ja zamiast polepszenia staje się pogorszeniem. Najświeższy przykład z wczoraj. Szefowa projektu „Wykup słowo” zamieściła moje opowiadanie „50 plus”, zaraz było parę udostępnień i ja też to sobie zamieściłam na osi (na której wcześniej udostępniłam opowiadania innych moich współtowarzyszy z grupy). Po czym zajrzałam do tekstu – i zamarłam ze zgrozy. Może wielu czytelników nawet nie zwróciłoby uwagi na kuchy porobione przez przemądrzałego wordpressa, ale ja, eksbelferka i ortodoks? Niby na wordpress nie powinnam narzekać, wszak dzięki niemu bloguję za friko, ale czy on mi musiał zrobić w tekście taką kaszanę? Już mniejsza o szczegóły, zwłaszcza że Szefowa po mojej interwencji tekst usunęła.
Potem – zamiast okna myć i łazienkę pucować! – biedziłam się nad sformatowaniem go, próbując wyeliminować ewentualne pułapki, na które system mógłby się znów połakomić.
„Sformatowane” opowiadanie (używam cudzysłowu, bo nie zrobiłam tego profesjonalnie) wysłałam Katji i wieczorem ponownie ukazało się na blogu „Wykup słowo” na FB. No, teraz wygląda lepiej, choć akapit od akapitu oddalony jest o pół kilometra, a dwa „R.” zamieniły się na „1.” (to na szczęście Katja szybko wyeliminowała). Mogłam odetchnąć.

Ach, w sumie to są pierdoły. W obliczu tego, co się wczoraj stało w Brukseli, gdy w wyniku zamachów terrorystycznych zginęło wielu niewinnych ludzi, wręcz głupio nazywać siebie ofiarą. Problemy domorosłej pisarki są niczym, gdy wali się Europa. A ja nawet jeszcze nie zdążyłam napisać o tym, jak do niej wchodziłam, choć taki pomysł ulągł mi się w głowie już dużo wcześniej… 😦

Napiszę, ale oczywiście nie dziś. Dziś mimo wszystko trzeba się przestroić na wielkanocne nuty. Życzę wszystkim spokojnego, słonecznego i zdrowego świętowania.

Reklamy

2 komentarze do “OFIARA SYSTEMU

  1. Oferuję pomoc przy formatowaniu, Han, choć sama orłem nie jestem. Miewam podobne problemy, ale obchodzę je na swój sposób. To obchodzenie trwa czasami dłużej niż pisanie tekstu. A mam dyplom, stary bo stary, MOS in Word/Excel 1997 🙂 Jesteś więc w dobrym towarzystwie – walczących z formatowaniem 😀

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.