POŻEGNANIA

pozegnania „Redaktor Nogaś rekomenduje książki i je rozdaje”, napisałam kiedyś na blogu (tu:https://kobietadomowa.wordpress.com/2014/06/30/jak-pomylilam-szczygla-ze-stasiukiem/).
O redaktorze pisałam nawet dwa razy, bo jeszcze zamieściłam tu moje listy do niego. Nie miłosne, bynajmniej! Listy w sprawie książek, które polecał (tu:https://kobietadomowa.wordpress.com/codziennie-choc-jedno-zdanie/listy-do-n/).
Dzięki jednemu z listów dostałam od redaktora „Papuszę” Angeliki Kuźniak.

Redaktor Michał Nogaś nie rozda już żadnych książek. Przynajmniej w Trójce. Właśnie rozstał się z tą stacją. Kilkakrotnie – duchem i słuchem – uczestniczyłam w pożegnaniu redaktora. Najpierw w piątkowy poranek żegnał go Wojciech Mann. Trudno uwierzyć, ale nie będzie już cotygodniowych książkowych (i nie tylko) przekomarzanek obu panów. W sobotę pożegnały go dwie koleżanki z Radiowego Domu Kultury, z którymi współpracował przez siedem lat.

W ramach PiS-owskiej „dobrej zmiany” rozstało się z Trójką wielu jej pracowników, bez których ten program, coraz bardziej prawicowy, staje się, jak piszą ludzie na fejsbuku – trujką. Zwolniono ich lub sami się zwolnili – począwszy od naczelnej, Magdy Jethon, poprzez Jerzego Sosnowskiego, Marcina Zaborskiego czy Tomasza Ławnickiego, a teraz – Michała Nogasia. Podobno nie ma ludzi niezastąpionych, a jednak z większością „zastępstw” w Trójce się rozmijam. Program Pawła Sztompke z muzyką filmową – proszę bardzo! Ale czemu w miejsce „Wehikułu czasu” Jerzego Sosnowskiego, a nie obok?

Dziś wieczorem, przed chwilą, w programie „Z najwyższej półki” Michał Nogaś pożegnał się z Trójką, ze współpracownikami, ze słuchaczami. „Czasem, nawet wbrew sobie, z domu trzeba odejść i ja właśnie odchodzę”, powiedział. Dodał też: „Wierzę, że wkrótce, a to będzie niedługo, znów się gdzieś spotkamy”, a póki co profil „Z najwyższej półki” pozostaje na fejsbuku.

A po kilku minutach pożegnał go w swojej audycji Piotr Kaczkowski. I po raz czwarty się wzruszyłam.

Wczoraj nuciłam „W żółtych płomieniach liści”, dziś – inny wielki polski szlagier, „Pożegnania”.
Nogasiu, wróć do mnie, ja tęsknię za tobą.
I niech rozstania, kochany, nie dzielą nas już…

6 komentarzy do “POŻEGNANIA

 1. Dla mnie, nie mającej normalnego dostępu do PR, z zawirowań w Trójce wynika jakaś tam malutka dobra zmiana. Widzę, że audycje Nogasia są do odsłuchania w sieci. No to sobie posłucham, a wcześniej tego nie robiłam. „Małe życie” jest, wspaniale! Ale współczuję Ci tego i zapewne kolejnych pożegnań z ludźmi, których głosy rozbrzmiewały w Waszym domu, gościły przy kuchennym stole 😦

  • Tak. Właśnie! – Nogaś i Mann przy kuchennym stole: przy piątkowym śniadaniu.:)
   W necie to – dla mnie – już nie to samo. Ale dobrze, że w ogóle gdzieś.

   Dziś przy piątkowym śniadaniu – ten nowy w miejsce Nogasia. Jego kilkuminutowy program – nagrany. Nie było rozmowy na żywo – i bardzo dobrze.
   Zaczął od „Będę wam przybliżał”. Może to pryszcz, ale mnie już sam taki wstęp odrzucił. W Trójce dotąd nie „tykało” się słuchaczy, nie „wamowało”. Redaktorzy zwracali się do słuchaczy per „państwu” albo nawet całkiem staroświecko – w trzeciej osobie.

 2. Ten nowy, czyli pan Matyszkowicz. Mimo wszystko warto dać mu trochę czasu i nie odrzucać po pierwszym słuchaniu. Jest inteligentny i rokuje.;) Wiesz, abstrahując od politycznych uwarunkowań-myślę,że trzeba spoglądać nie tylko wstecz ale i na boki.;)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.