CIĘCIE

dzwonka

Lubniewickie osiedle Trzcińce było kiedyś wsią (właściwie folwarkiem), która zaraz po wojnie nosiła nazwę Cięcie. A może nawet z pisownią Cieńcie – nie wiem, nigdy nie widziałam tego zapisu w jakichś dokumentach. Nazwy Cięcie nie utworzono od czasownika „ciąć”, była to spolszczona wersja niemieckiej nazwy Tschenze. Ot, taka lokalna ciekawostka, nie całkiem związana z tematem.

W związku z koniecznością skracania tekstów nazwałam kiedyś siebie „mistrzynią cięcia”. Mistrzynią nie w znaczeniu, że po cięciu tworzę arcydzieło, tylko w sensie ilościowym: jak można np. z 30 tys. znaków zejść do 10 tys. bez szczególnej szkody dla opowiedzianej historii.

Zresztą z tą szkodą czy nieszkodą różnie bywa. Czasem opowiadaniu cięcie wychodzi na dobre, czasem je zubaża. Tak się na przykład stało z „Łańcuszkiem” (czyli „Bez bumu”). Musiałam zrezygnować z paru fajnych smaczków, opowiadanie straciło klimat, porwało się i poszarpało.

Trochę lepiej mi wyszło z „Opowiadaniem bez tytułu”. Napisałam je, mając 17 lat. Dokładnie: 18 bez paru miesięcy. Niedawno odkryłam w starym „sekretnym” zeszycie ten tekst, z lekka przycięłam, „podrasowałam” (ale naprawdę tylko z lekka) i zamieściłam na blogu. Teraz, po jeszcze jednym przycięciu, podesłałam je „Nowym Myślom” i oto – ukazało się dziś na tej stronie. Wreszcie „ochrzczone”, tzn. nadałam mu tytuł: „Ty?”. Mam nadzieję, że produkt finalny cięcia jest ciut lepszy niż egzaltowany młodzieńczy pierwowzór.http://nowemysli.pl/ty-opowiadanie-hanny-bilinskiej-stecyszyn/

Niedługo będziemy ciąć na dzwonka wigilijnego karpia. To też bez związku z backspace na klawiaturze – ale w związku ze świętami, które tuż, tuż.
Więc już dziś wszystkim życzę wielu świątecznych radości. 🙂

Reklamy

2 komentarze do “CIĘCIE

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.