ANNUSZKA JUŻ ROZLAŁA OLEJ

z8822350q

„W „Mistrzu i Małgorzacie” Michaiła Bułhakowa ciąg zdarzeń odwracających porządek natury zaczyna się od tego, że Annuszka kupuje olej słonecznikowy. Dalej wszystko musiało się potoczyć wedle fatalnego scenariusza: rozlała olej przed torami tramwajowymi, pisarz Berlioz się poślizgnął, tramwaj odciął mu głowę, świadek zdarzenia poeta Bezdomny trafił do szpitala psychiatrycznego, gdzie spotkał Mistrza…
W historii upadku Trybunału Annuszką był poseł PO Robert Kropiwnicki, który zgłosił poprawkę do uchwalanej ustawy o Trybunale, dzięki której tamten Sejm mógł awansem wybrać do Trybunału dwóch sędziów.
Naiwnością byłoby wierzyć, że bez skoku PO na Trybunał PiS zostawiłby Trybunał w spokoju. Przecież likwidacja kontroli konstytucyjności prawa jest częścią planu PiS na rządzenie. Ale gdyby partia Kaczyńskiego nie chciała awantury, mogła poprzestać na odbiciu tych dwóch miejsc obsadzonych awansem.
Jednak uchwalił nową ustawę – na Gwiazdkę dla Prezesa. I „unieważnił” uchwały poprzedniego Sejmu o wyborze pięciu sędziów. A prezydent odmówił zaprzysiężenia trzech sędziów wybranych prawidłowo przez poprzedni Sejm i zaprzysiągł pięciu pisowskich. Głowa Berlioza potoczyła się po torach… (…)
Odkąd stało się jasne, że PiS dopełni destrukcji Trybunału, coraz głośniej mówi się o powołaniu Obywatelskiego Trybunału Konstytucyjnego. W jego skład mogliby wejść byli sędziowie Trybunału i inni prawnicy o uznanym autorytecie. I sądzić społecznie, równolegle do Trybunału sterowanego przez PiS. (…)
I pewnie dlatego PiS zapowiada ich weryfikację pod pozorem reformy struktury sądownictwa. Ale nie da się znaleźć tysięcy nowych. Będzie paraliż sądownictwa.
Annuszka rozlała olej, głowa Berlioza obcięta, Woland i jego świta buszują po Moskwie.”

(Ewa Siedlecka, Epitafium dla Trybunału, „Polityka” nr 1/2017)

Rzadko piszę o polityce, choć dziś w Polsce rozemocjonowani politycznie jesteśmy wszyscy. Cytat zamieściłam ze względu na jego odwołania do „Mistrza i Małgorzaty”. Aczkolwiek ostatnie zdanie przytoczonego fragmentu wydaje mi się cokolwiek nieuprawnione. Owszem, Woland i jego świta robią w Moskwie rozpierduchę, ale przecież to nie oni, a „jedynie słuszna” władza radziecka łamie prawo.

Moja ukochana powieść leży na półce podokiennej, mam ją niemal na wyciągnięcie ręki – i wciąż czeka. Zwlekam i zwlekam. Boję się tej symultanki, tego kartkowania na przemian to jednego, to drugiego przekładu. Nie mam złudzeń, że uda mi się przeczytać książkę bez ciągłego porównywania tak dobrze znanej mi wersji i tej nowej. Muszę więc zaczekać na moment, gdy poczuję przypływ sił na sprostanie temu zadaniu.

2 komentarze do “ANNUSZKA JUŻ ROZLAŁA OLEJ

  1. Przyznam,że przez chwilę sądziłam,iż pierwsza część tego wpisu jest Twojego autorstwa i zamarłam. Z podziwu i ze zdziwienia. Nigdy przesadnie nie komentowałaś zdarzeń politycznych, jak sądzę pozostając w przekonaniu , cyt.”Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna.” Oraz i dlatego,że dla mnie spory i zawirowania wokół TK są polityczną i organizacyjną abrakadabrą, nie ogarniam. Coraz to i rusz jednak jesteśmy postawieni w sytuacji kiedy jakieś stanowisko zająć trzeba. I to tak na własny użytek, nie publicznie.I choć kusi tzw.emigracja wewnętrzna to jednak zawsze pozostaje lustro we własnej łazience. I troska o świat, w którym będą żyły nasze dzieci.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.