GONIĄC POKEMONY

3724ba846414-2029

Odwiedziło nas sympatyczne dziewczę z klasy szóstej. Dziewczynka z telefonem (telefon jest istotny w tej historii).
Oj, nie pójdzie już ona w przyszłym roku szkolnym do gimnazjum, tylko do siódmej klasy szkoły powszechnej, gdyż pani minister, która ma „wszystko przygotowane i policzone”, wymyśliła reformę oświaty zawierającą m.in. wygaszanie gimnazjów, pan prezydent, mimo społecznych oczekiwań i protestów, to bez mrugnięcia podpisał – i chyba już jest pozamiatane.

Wracam do dziewczynki z telefonem. Tj. wypasionym smartfonem. Taki telefon jest obecnie niezbędnym atrybutem młodego człowieka. W szkole na przerwach nauczyciele mają teraz znacznie spokojniejsze dyżury, bez gonitw i wrzasków: dzieciaki siedzą na ławeczkach i wgapiają się w ekrany swych komórek. Palce im się wydłużają od przesuwania nimi w tę i w tę. Nie rozmawiają z sobą, chyba że przez fejsa. Tak. Siedzą o parę centymetrów od siebie, ale rozmawiają przez fejsa.

Jak myśmy w czasach szkolnych mogli się porozumiewać bez takich narzędzi komunikacji? Ani lajków, ani emotek, aż strach pomyśleć, a co dopiero uwierzyć!

Dziewczynka z telefonem wychodziła od nas w zimowy, wczesny i już ciemny wieczór. Zapytana, czy mama po nią przyjedzie samochodem, odparła, że nie. Będzie wracała piechotą i łapała pokemony. Już mała odpalony telefon, bo podobno na naszej ulicy pokemonów jest moc.

Moje pokolenie ganiało się po ulicach i podwórkach, latało popływać do rzeki lub na boisku grało w dwa ognie. Albo żegnało ostatni dzień w mazurskich stronach, goniąc kormorany…
Dziś dzieciaki mają frajdę, goniąc pokemony.
Cokolwiek to znaczy.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.