ZGODA, ZGODA?

Ja – z nim w zgodzie? – Mocium panie,
Wprzódy słońce w miejscu stanie,
Wprzódy w morzu wyschnie woda,
Nim tu u nas będzie zgoda.

Jednym okiem oglądałam wczoraj „Zemstę” w tv, drugim uchem słuchałam końcówki trójkowego Polskiego Topu. A gdy skończyła się lista, śledziłam spektakl już dwojgiem oczu.

W „Zemście doskonałe aktorstwo. Wszystkich. To oczywiście także zasługa kapitalnego, wciąż aktualnego tekstu Fredry. Mieli co grać.
Najbardziej podobał mi się Peszek jako Papkin. Rozśmieszył mnie do do łez, lecz i wzruszył.
Zresztą widziałam ja już tę inscenizację Lipińskiej przed laty! Jakże mogłam zapomnieć? Tę słomę (nie tylko z butów), te gdaczące kury jako oprawę wielopiętrowych intryg, tę całą polską nerwową szarpaninę. Burdel polskiego „wielkopańskiego” zaścianka.

Spektakl z roku bodaj 1994 – a z ilu gardeł – znowu? stale? – słychać ten bulgot nienawiści rozwścieczonego Cześnika – Nowickiego. Gajosa, Kurnakowicza, Świderskiego i tylu innych doskonałych odtwórców polskiego pieniacza. I ten cyniczny jad w głosie świętoszkowatego Rejenta…
„Zemsta” kończy się zgodą. Ja nie wierzę w zgodę Rejentów i Cześników.
Według mnie sam Fredro w nią nie wierzył – że jest możliwa na dłuższą metę.
Dziś też ze wszech stron słychać nawoływanie do zgody, a podziały są coraz większe. Na polskim topie politycznym zawsze czyjeś „moje” musi być „mojsze”. 😦

Dziś jest Trzeci Maja. Czy to święto może nas zjednoczyć, gdy zawłaszczy je sobie tylko jedna opcja?

A na polskim topie muzycznym – przewaga utworów z czasów mojej pierwszej i drugiej młodości, sporo na przykład Grechuty. Czyżby moje pokolenie i ciut młodsze zmobilizowało się do głosowania bardziej niż młodzież?
Sporo jest też piosenek „wolnościowych” z lat osiemdziesiątych.
Czołówka tym razem tak się prezentuje:
3 miejsce – „Kocham wolność”
2 miejsce – „Dziwny jest ten świat”
1 miejsce – „Autobiografia”

Dziwny jest ten świat,
gdzie jeszcze wciąż
mieści się wiele zła.
I dziwne jest to,
że od tylu lat
człowiekiem gardzi człowiek.

4 komentarze do “ZGODA, ZGODA?

 1. Ja tez zerknęłam jednym okiem na „Zemstę” i… zdziwiłam się.Najpierw zdziwiłam się,że to zrobiła Olga Lipińska,autorka najlepszej inscenizacji telewizyjnej „Dam mi huzarów”. Dwaj główni protagoniści, świetni aktorzy -Nowicki i Trela rozczarowali mnie boleśnie. No własnie czegóś oni tego Fredry nie czują,te krakusy.Wiersz podawany niby poprawnie, emocje artykułowane zgodnie z duchem utworu a efekt mizerny. Nijaki taki. O postaciach młodych czyli Klary i Wacława nie pisze bo w każdej ze znanych mi inscenizacji byli tak naprawdę „na doczepkę”. Honor scen krakowskich ratował rzeczywiście Jan Peszek jako Papkin, bo też i postać wdzięczna do zagrania, dalej piękna Anna Dymna , która uwiarygadniała fascynację Wacława i cudny Dyndalski w wykonaniu Jerzego Bińczyckiego. W moim rankingu inscenizacji „Zemsty” przoduje wersja kinowa, ta Andrzeja Wajdy z rewelacyjnymi rolami Janusza Gajosa i Andrzeja Seweryna . Niezły był też Daniel Olbrychski w Teatrze Polskim. A najśliczniejszą Klarą Beata Tyszkiewicz w ekranizacji sztuki z 1956 roku. A co sadzisz o „Autobiografii” w wersji symfonicznej? Koszmarrrr.;)

  • Tak, Peszek the best. Nowicki nie taki zły, tylko zęby miał za sztuczne. Bińczycki też miodzio.
   A z inscenizacji „Zemsty” ta Wajdy i dla mnie jest the best.

   Natomiast Becia w „Zemście” Bohdziewicza… Pierwszy raz oglądałam to w ósmej klasie i zapamiętałam koszmarnie. Jako biuściastą recytatorkę, choć bez wątpienia śliczną. 😉
   „Autobiografię” symfoniczną może i gdzieś słyszałam, nie pamiętam. Nie mam zdania.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.