MACIEJKOWE WIECZORY

 Matthiola longipetala, maciejka, naukowo zwana lewkonią dwurożną. Od kiedy mam taras, jest dla mnie symbolem lata i nieodzownym elementem długich czerwcowych wieczorów. Niepozorne, od dołu pokręcone chude badylki z pokurczonymi płatkami małych kwiatków. Przez cały dzień zbierają siły, żeby wieczorem dać koncert. Zniewalać zapachem, który roślince zapewne rekompensuje mizerny wygląd, a nam sprawia taką przyjemność.
Wysiewam ją co roku pod tarasem. Jeden tylko sezon – ubiegłoroczny – się nie udał, mimo kilkukrotnych usiłowań. Słabo wschodziła, zakwitł tylko jeden badylek i szybko sczezł. Dopiero teraz wiem, że w dotychczasowym miejscu maciejka miała coraz więcej cienia, a lubi słońce. Tegoroczna, z innej strony tarasu, już w pełni prezentuje swoje możliwości.

Telewizji nawet zimą nie oglądam za wiele, a latem tym bardziej nie. Teraz, gdy są takie długie, jasne wieczory, naszą telewizją są dookolne zieloności. Siedzimy, sączymy coś chłodnego, zachwycamy się. Jedyne, co nas smuci – że ten czas tak szybko upływa. Wczoraj był najdłuższy wieczór, po nim najkrótsza noc i dziś już mamy pierwszy dzień lata…

Jeszcze jeden jego symbol to robaczki świętojańskie, ale tych na razie nie widać. Może za parę dni, w noc świętojańską, pojawią się nad Arianką.
Kiedyś – miałam wtedy siedemnaście czy osiemnaście lat – spacerowałam leśną ścieżką oświetloną niczym seledynowymi lampkami tłumem tych roziskrzonych drobinek. Taki widok już pewnie mi nie grozi, ale ucieszy nawet pojedynczy okruszek .

Witaj, lato.

2 komentarze do “MACIEJKOWE WIECZORY

  1. Tego nauczyła mnie mama: doceniać drobne kwiecie konwalii, bzów i właśnie maciejek. Niewiele rozumiałam jako mała dziewczynka z wysiadywania na janowskiej werandzie i czekania, aż maciejka osłodzi nasze pokolacyjne czuwania 🙂 Dla mamy było to ważne, uszczęśliwiało ją, więc i ja byłam szczęśliwa.

    Jedno z moich najmilszych wspomnień z dzieciństwa.

    Dzięki, Haniu. ❤

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.