NIE ŚNIŁO MI SIĘ!

 

Fotografia przedstawia mnie w postaci pisarki domowej mocno niezadowolonej (żeby nie rzec dosadniej), w trakcie pisania „Powrotu”. 😉 A jednak…

W najnowszym kwartalniku UPRP Kasia Kowalewska zamieściła recenzję „Nikomu się nie śniło”. Napisała o projekcie i omówiła trzy spośród tekstów znajdujących się w antologii. 

O moim napisała tak:

„Wspomnienia z dawnych lat.
Innym ciekawym opowiadaniem jest „Powrót” Hanny Bilińskiej-Stecyszyn. W zbiorze pojawiają się dwa teksty umeblowane artefaktami z lat 80. i 90. „Powrót” wyróżnia się autentycznością. To nie tylko sentymentalna podróż w przeszłość, ale i utwór, który się czuje, przeżywa razem z narratorem (autorka wybrała pierwszoosobowy głos męski). To oczywiste, że Hanna wie, o czym pisze i tą właśnie wiarygodnością, naturalnością kupuje czytelnika. Bohater „Powrotu” Ildefons, po wielkim poecie Gałczyńskim, jedzie na zarobek do Niemiec. Chce zrealizować plan, czyli kupić za marki porządne niemieckie auto, a potem wywołać zazdrość całej lubniewickiej społeczności oraz przyciągnąć, jak magnes dawną miłość – Igę. Sentymentalny czytelnik doceni żywe wspomnienia jazdy maluchem po niemieckich autostradach, pracy na jarmarku, wizyty na ulicy czerwonych latarni, zimnego piwa z beczki czy kupowania proszku i kawy na prezent. Czytelnik szukający w opowieści motywu przewodniego antologii zwróci uwagę na obfitującą w przygody historię powrotu do domu, a także wzruszy się nad tym, co człowiek gotów jest zrobić dla miłości.” I na początku akapitu poświęconego kolejnemu tekstowi dodała jeszcze, że „opowiadanie Hanny zachwyca autentycznością (…)”

Wiedziałam już wcześniej, gdy tylko tom się ukazał, z prywatnej wiadomości od Kasi, że podoba jej się moje opowiadanie, a i tak słowa recenzji pisarskim wzruszeniem i radością ścisnęły mi gardło. 🙂

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.