O STRYJEŃSKIEJ I SŁOWIKU

Za oknem późnolistopadowa mgła, a ja się naprzepisywałam. Przez dwa popołudnia, skwapliwie wyszukawszy wcześniej stosowne fragmenty, wklikiwałam je do komputera, by zamieścić w niecodzienniku. O, tu: https://wp.me/P3waVI-19e

Jak wspominałam wcześniej, autorka książki o Zofii Stryjeńskiej obficie ilustruje biografię zapiskami samej Zochy.
Fragmenty przepisałam według chronologii. Bez trudu daje się z nich wyczytać biografię malarki, jej poglądy, wybory życiowe i artystyczne, postrzeganie świata, opinie o bliźnich.
Zachwycił mnie język Stryjeńskiej, miała nie tylko talent plastyczny, ale i łatwość pisania. Dowcipnie i lekko, choć z upływem lat coraz bardziej zgryźliwie. Tak, życie miała bujne i niełatwe, a często wręcz karkołomne. Jednych to hartuje i uczy pokory, innych zatruwa coraz większą goryczą. Stryjeńska to ten wariant kobiety, która z upływem lat robi się coraz bardziej zgorzkniała.
Ciekawe, jaka ja będę. Właściwie – już jestem.  Nie miałam karkołomnego życia, więc łudzę się, że z pyskatej, zadziornej, głośnej Hanki stałam się już tylko małym toporkiem o stępionym ostrzu. Że z wiekiem łagodnieję, jak moja mama Pelunia. Ale czy tak jest w istocie?

„Słowik” to powieść Kristin Hannah, którą właśnie skończyłam czytać. Nie wiem, czy to wielka literatura, ale ja wciąż jestem pod wrażeniem.
Słowik (Rossignol) to nazwisko jednej z bohaterek, a zarazem kryptonim wojenny. Niby wszystko to od dawna znane: Francja podczas drugiej wojny światowej, wielka miłość, francuski ruch oporu, obóz koncentracyjny, tchórzostwo i heroizm, okrucieństwa Niemców i ratowanie Żydów. Napisane najzwyczajniejszym językiem, bez podniebnych lotów zawiłej metaforyki, a jak wciąga.
Chciałabym TAK UMIEĆ PISAĆ.

6 komentarzy do “O STRYJEŃSKIEJ I SŁOWIKU

    • Sy moja kochana! Bóg Ci zapłać za dobre słowo. 😀
      Zawsze Cię cechowały tony pozytywnego myślenia, a mnie co najwyżej parę kilo, dzięki czemu jest równowaga w przyrodzie, zwłaszcza że czasem i ja coś od Ciebie skubnę. ❤

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.