NAJLEPSZE W „NAJLEPSZYM”

Jakub Gierszał – fenomenalny odtwórca głównej roli.
W ogóle bardzo dobra ekipa aktorska. Kamila Kamińska (nagroda na festiwalu w Gdyni za najlepszy debiut), Mateusz Kościukiewicz, Anna Próchniak, Adam Woronowicz, Arkadiusz Jakubik, aktorzy z poprzedniego filmu Łukasza Palkowskiego, „Bogowie” – Tomasz Kot i Szymon Warszawski, wreszcie Magdalena Cielecka i Janusz Gajos (w roli Marka Kotańskiego).
– Wbijający w fotel (w moim przypadku – w krzesło w DK) obraz ćpunów, ich melin, ich ćpania, ich umierania.
Osobiście nigdy tego nie doświadczyłam, ale znałam kiedyś parę takich osób.
– Przesłanie, że człowiek może się podnieść z najstraszliwszego upadku, a z największego dna wejść na szczyt. Choć wymaga to morderczego wysiłku (krew, pot i łzy to mało powiedziane). I nie wiadomo, co trudniejsze: wydźwignąć się z narkomanii czy zdobyć tytuł Podwójnego Ironmana.
– Scenografia (lata 80. jak żywe) Marka Warszewskiego (Złote Lwy w Gdyni).
– Zdjęcia Piotra Sobocińskiego Jr. Przygnębiający obraz polskiego miasta (Legnicy) w latach 80. Ciemne, puste ulice pełne kałuż, z każdego zakątka wieje beznadzieją.
– Wykorzystana w ścieżce dźwiękowej muzyka mojej młodości. Zwłaszcza pojawiający się jako leitmotiv fragment z oryginalnego wykonania „Child in Time” zespołu Deep Purple.
– I wreszcie – znów wracam do Kuby Gierszała – słychać, co on mówi. Co mówią pozostali. Bo we współczesnym polskim kinie często aktorzy tak podają tekst (a dźwiękowiec chyba przysypia), że połowy nie można zrozumieć. A tu, proszę – można? Można.

Tyle moich najlepszości w „Najlepszym”. Zapewne są i inne. Zresztą każdy widz znajdzie swoje.
Film naprawdę jest wart obejrzenia. I choć co drugie słowo w nim to „kurwa” i „pierdolę”, co być może zgorszy wielu/e nauczycieli/ek, powinien stanowić pozycję obowiązkową już dla młodzieży „wygasającego” gimnazjum.

A, jeszcze mogłabym wymienić jedną – dla mnie – wartość filmu. Ściska za gardło, chwyta za serce i kilka razy uczynił moje oczy mokrymi.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.