NIKE 2018

Tegoroczną „Nike”, a wcześniej „Paszport Polityki”, otrzymał Marcin Wicha, za zbór esejów „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. Wspominałam tu kiedyś o tej książce, wklejam więc poprzednie wklejenie, bo chyba nic dodać, nic ująć: „oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych”.
Oraz: „Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad”… etc. Tak mi to trochę z Pelunią współbrzmi, może nie „mocną”, ale też na swój sposób dzielną…

„Paszport Polityki” wręczał laureatowi Wiesław Myśliwski (też tu o tym wspominałam, bo akurat wtedy czytałam „Widnokrąg”).
Galę „Paszportów” oglądałam, natomiast gali „Nike” nie (nawet nie wiem, czy była w tv, a jeśli, to w pisowskiej, więc pewnie pocięta). Nie wiem zatem, kto wręczał, kto wygłaszał, jakimi słowy dziękował laureat itd.
Wiem jedno – jakie książki zamierzam przeczytać w najbliższym czasie: „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Wichy oraz „Ucho igielne” – najnowsze dzieło Myśliwskiego. Właśnie zamówiłam w księgarni wysyłkowej. Tylko powinnam najpierw nadrobić zaległości… Jejku, jak się znów zapuściłam!  😦

Reklamy

2 komentarze do “NIKE 2018

  1. Zazdroszczę Ci. W ksiazka.co.uk nie mają ani tego, ani tego.
    Może i dobrze, bo ile ja mam stosików do przeczytania, zalegających wokół biurka, widziałaś niedawno na własne oczy.
    Kilka linijek wyżej przypomina Twój blog o pannach Ponckich, na lewo ode mnie „Pałac” na stosiku, też świetny i już zaczęty.
    Kiedy to wszystko, ach kiedy.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.