JAKO WIELE POMYSŁÓW, KTÓREŚ DOŚCIGAŁ WŁÓCZNIAMI

 Na zdjęciu – z grupą przyjaciół w mieszkaniu Eli Sy, za chwilę będziemy słuchać płyty Niemena.

Czesław Niemen wielkim artystą był.
Wczoraj i dziś, z okazji 80 rocznicy urodzin, w Trójce grano masę jego piosenek. I te z początków jego kariery, i późniejsze, do tekstów Norwida, Asnyka, Iwaszkiewicza, Tuwima. Kompozycje do filmów i teatru. Eksperymenty muzyczne. Fascynacja muzyką Wschodu. Fragmenty koncertów.
Uczta dla fanów. Podróż sentymentalna dla takich jak ja – od wczesnej młodości towarzyszyły mi te utwory, wychowałam się na nich.

„Bema pamięci żałobny rapsod” – znam niemal każdy dźwięk i każde słowo utworu. Słuchając go wczoraj (nadano tę dłuższą, kilkunastominutową wersję), pomyślałam, że jej kompozytor i wykonawca nie był zwykłym piosenkarzem. Nie był nawet pieśniarzem. Był – zjawiskiem pt. Czesław Niemen. Twórcą – paradoksalnie, bo przecież taki znany – osobnym, nie dla wszystkich.

Lecz artyście nie zależało na łatwej popularności. Nawet nie na międzynarodowej sławie. Podobno mógł być solistą grupy Blood, Sweat and Tears (miał taką możliwość) – czy jednak wówczas pozwolono by mu realizować wyłącznie własne wizje? Przypominano archiwalne wypowiedzi Niemena na temat jego kariery. Niektóre dosyć gorzkie. Pytany, czy jest zadowolony z tego, co osiągnął, odpowiedział: tak i nie. Miał świadomość, że publiczność na koncertach chciałaby słuchać przebojów w rodzaju „Płonącej stodoły”, a on wolałby nie schlebiać czyimkolwiek gustom. Był artystą bezkompromisowym. Takim zawsze najtrudniej.
Dziś wprawdzie uważany jest za klasyka, a „Dziwny jest ten świat”, z wciąż aktualnym przesłaniem, bił i bije rekordy popularności – a jednak, tak jak kiedyś długo nierozumiany i niedoceniany Norwid, również Niemen ze swoją muzyką nie doczekał się należytego uznania.
Może jego spuściznę doceni dopiero „późny wnuk”.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.