NASZ ARTYSTA

wernisaz 28 lutego 2017. w Lubniewickim Ośrodku Kultury zorganizowano wernisaż wystawy malarskiej Aleksandra Popowa. Było kilku nabywców jego prac, sporo zwiedzających, kwiaty, rozmowy, zdjęcia. jan-bozenka

Jeden z obrazów artysta przeznaczył na szczytny cel – pomoc chorującemu na autyzm dziecku z Lubniewic.

cel-charyt

„Jesienią 1997 roku przyjechałem po raz pierwszy do Lubniewic” – napisał w folderze reklamującym jego wystawę.
Jak trafił do naszego miasteczka? Nie wiem. Lecz związał się z nim na długie lata.

„Początkowo zamieszkałem samotnie w drewnianym domku na brzegu jeziora. (…) Spacerując leśnymi ścieżkami, wsłuchiwałem się w śpiew ptaków, szum wody i szelest liści wiekowych drzew. (…) Byłem wdzięczny losowi za niewidoczną nić, która połączyła mój talent z malowniczym krajobrazem Lubniewic”.

Aleksander Popow specjalizuje się w akwarelach i rysunku ołówkiem. Urodził się w 1953 roku w Wołkowysku, studiował malarstwo i grafikę w Witebsku.

W pobliżu Witebska, uwieczniając to miasto na wielu obrazach, urodził się Marc Chagall… I tu ciekawostka – informacje o Aleksandrze Popowie nazywają go uczniem Chagalla (dokładnie: brał lekcje rysunku u mistrza). Chciałam więc się dowiedzieć od samego pana Popowa, jak to było.

Oto jego opowieść.

W 1973 roku Chagall, mieszkający już od dawna na emigracji, przyjechał do Związku Radzieckiego. Przebywał w Moskwie i Petersburgu. Takiej okazji spotkania z mistrzem i krajanem trójka studentów z Witebska nie mogła przegapić. Z kwiatami z rodzinnych stron i butelką wina pojechali na spotkanie. Wzruszony Chagall zapragnął poznać ich bliżej. Spędzili w jego towarzystwie kilka dni i to wtedy pod jego kierunkiem Aleksander Popow i jego towarzysze mieli okazję zaprezentować i szkolić swój warsztat. Oraz wypić z mistrzem niejedną butelkę wina. a-p

(Zdjęcia z wernisażu ze strony naszego ośr. kult. na FB)

Mam w domu obraz Aleksandra Popowa. Dostałam go w prezencie od kolegi z pracy, byłego proboszcza naszej parafii (przez jakiś czas w naszej szkole uczył religii).

002

Mam też kalendarz na rok 2017, z dedykacją autora; w nim obrazy prezentujące zabytki architektury z Krakowa, Poznania, Gdańska… 005

001

Aleksandre Popow pracuje nie tylko w Lubniewicach, tematy jego dzieł i liczne wystawy (ponad 50) są ogólnopolskie i europejskie. Jest więc nie tylko naszym, swojskim, lokalnym artystą. Jako lubniewiczanka, cieszę się jednak, że jest i nasz. Namalował tu ok. 100 akwareli, ponad 50 ołówków (wiele prac znajduje się w Urzędzie Miejskim i w rękach prywatnych), a za dzieło swojego życia malarz uważa „Drogę Krzyżową”, wykonaną dla kościoła w Lubniewicach. „Na pierwszej stacji zamiast Piłata miałem nieśmiałość namalować swój autoportret”…

Swoje lubniewickie „dossier” podsumowuje takimi słowami: „Mogę już teraz z pewnością powiedzieć, że to MOJE LUBNIEWICE… Myślę, że mieszkańcy miasteczka mogą powiedzieć o mnie: NASZ ARTYSTA”.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.