TU PRZYJEŻDŻA NAJCHĘTNIEJ

Kto jest dziś najpopularniejszym Niemcem w Polsce? Każdy miłośnik znanych programów i seriali telewizyjnych wie, że to Steffen Moeller. A kto jest najbardziej znanym Niemcem w Lubniewicach? Na to pytanie bez trudu odpowie wielu mieszkańców, a z pewnością każdy uczeń i nauczyciel lubniewickiego gimnazjum: ta osoba to Hans Joachim Becker, czyli po prostu Jochen, który z tą szkołą współpracuje od wielu lat, od czasów jeszcze „przedunijnych”. Jest nauczycielem historii i języka niemieckiego w Oberschule im. Goethego w Niederlehme koło Poczdamu. Ale także – podróżnikiem, entuzjastą turystyki. Łącząc przyjemne z pożytecznym, czyli prywatne pasje z płaszczyzną oficjalnej współpracy polsko – niemieckiej, zrobił bardzo wiele dobrego w dziedzinie integracji i przełamywania stereotypów i uprzedzeń.
W Lubniewicach jest łatwo rozpoznawalny: potężnej postury postać na rowerze. Przyjeżdża tu niemal w każdy weekend, spędza również część wakacji. Znają go ekspedientki w sklepach i na targowisku, gdy robi zakupy, używając wyłącznie języka polskiego. Widać, że posługiwanie się naszym językiem sprawia mu przyjemność i satysfakcję. Sam się go nauczył przed kilku laty, nie tylko z podręczników, głównie w kontaktach z Polakami. Potrafi pisać po polsku, czyta, choć nie bez trudności, polskie książki (najnowsza lektura: „My z Jedwabnego”). Ba, nawet uczy polskiego chętnych w swojej szkole.
Do Polski przyjechał po raz pierwszy 15 lat temu, na rowerze objechał wtedy Mazury. Do Lubniewic trzy lata później trafił przypadkiem, zainteresowała go jako historyka przydrożna tablica z napisem „Zamek”, zapragnął go zwiedzić… W miasteczku spodobało mu się tak bardzo, że zaczął odwiedzać je regularnie, poznał tu wielu ludzi, niemal się „zadomowił”. Zaprzyjaźnił się m.in. z Bogusławem Korościńskim, nauczycielem z lubniewickiego gimnazjum. Z tej znajomości narodził się pomysł współpracy między obiema szkołami. Pierwsze, jeszcze nieformalne kontakty nawiązano w 2000 roku. Następnie dyrektor Renata Karczmarek postarała się o dotacje unijne; wraz z B. Korościńskim przygotowała odpowiedni projekt polsko – niemieckiej wymiany młodzieży. Dofinansowuje go Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregion „Pro Europa Viadrina”. Każdego roku, po uaktualnieniu dokumentacji, szkoła w Lubniewicach otrzymuje odpowiednią kwotę na ten cel (podobnie przez odpowiednią instytucję w Poczdamie dofinansowywani są partnerzy niemieccy).
5 października 2001 roku dyrektorzy szkół w Lubniewicach i Niederlehme, Renata Karczmarek i Friedhelm Schmidt, podpisali oficjalne dokumenty o współpracy, ale już wcześniej zaczęli się spotykać i odwiedzać uczniowie i nauczyciele z obu szkół. Wiosną niemiecka młodzież przyjeżdża do Polski, a polska jedzie do Niemiec jesienią, ponadto w corocznych spotkaniach uczestniczą nauczyciele: raz tam, raz tu. Odbywają się wspólne ogniska, biwaki, mecze sportowe, wycieczki piesze i rowerowe, zwiedzanie (np. Poczdamu w Niemczech czy Międzyrzecza lub MRU u nas), dyskoteki młodzieżowe i nauczycielskie biesiady. Atmosfera tych spotkań jest zawsze bardzo wesoła i przyjazna.
A Jochen Becker znów kolejny weekend spędza w Lubniewicach. Jak zawsze nocuje w szkolnym schronisku, to teraz jego baza wypadowa, od paru lat przechowuje tu swój rower, śpiwór, namiot, wędki, stąd wyrusza na wycieczki do innych miejscowości. Zapytany o powody swojej sympatii do tych okolic odpowiada, że jest tu tak pięknie i ma tu wielu dobrych znajomych. Jochen to wolny ptak. Być może już niedługo porzuci „egzystencję osiadłą” i wraz ze swym rowerem trafi w jeszcze niejeden zakątek świata, bo marzy mu się takie życie w ciągłej podróży. Życie w drodze. Lubniewice są jego wielką polską miłością, lecz nie jedyną. Ten obieżyświat poznał już może więcej miejsc w naszym kraju niż niejeden Polak i choć oprócz Polski zwiedził już niemały kawał świata, najchętniej wraca właśnie tu.

Jesień 2005.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.